Bestyrelse og udvalg


Foras bestyrelse består af medlemsrepræsentanter samt en sekretariatsmedarbejder og
sekretariatslederen. Bestyrelsesmedlemmerne vælges til bestyrelsen for to år ad gangen.

Bestyrelsen nedsætter en række udvalg, der har hvert deres arbejdsområder. Alle Foras udvalg refererer til bestyrelsen. Desuden har udvalgene hver en medarbejder tilknyttet som sekretærer. 


Karen Maigaard
Landsformand, personligt medlem

karen.maigaard@fora.dk

Elsebeth Gerner Nielsen
Næstformand, personligt medlem

elsebeth@fora.dk

Györgyi Csato
Bestyrelsesmedlem, Ishøj Oplysnings Forbund

gyorgyi.csato@fora.dk

Chris McKay
Bestyrelsesmedlem, Fora Fritid

chris.mckay@fora.dk

Lissi Kjær Christensen
Bestyrelsesmedlem, Ringkøbing Amts Husflid

lissi.christensen@fora.dk

Torben Dreier
Repræsentant for stor skole (FO-Aarhus)

torben.dreier@fora.dk

Janne Norfast
Bestyrelsesmedlem, Hedens Husflid

janne.norfast@fora.dk

Søren Melgaard
Bestyrelsesmedlem, Visborg Husflid

soren.melgaard@fora.dk

Charlotte Månsson
Bestyrelsesmedlem, Skovbo Aftenskole Forening

info@fora.dk

Helge Bech
Bestyrelsesmedlem, Daghøjskolen Sydvestjylland

info@fora.dk

Mona Schreiber Hansen
Bestyrelsesmedlem, Liselund Strikkerne

mona.schreiber.hansen@fora.dk

Anders Bech Thøgersen
Bestyrelsesmedlem, De Kreative Halsnæs Husflid

info@fora.dk

Bjørn Salling
Bestyrelsesmedlem, FOKUS Folkeoplysning

bjorn@fora.dk

Mark Nilsson
1. suppleant, Fora Fritid

mark@fora.dk

Katharina Jacobsen
2. suppleant, Christiansfeld Kreativ Forening og Aftenskole

katharina@fora.dk

Maj Ingemann-Molden
3. suppleant, FOKUS

maj.ingemann-molden@fora.dk

Bernhard Trier Frederiksen
Sekretariatsleder

bernhard@fora.dk

Telefon: 36 93 26 20

Henriette Corvinius
Foreningskonsulent

henriette@fora.dk

Telefon: 36 93 26 24