Julehilsen fra Fora
Året går på hæld, snart er det jul og på Foras lille sekretariat glæder vi os over de mange succesrige Fora-foreninger, hvis engagerede og livlige medlemmer, vi har fået lejlighed til møde i løbet af året. De fleste har været glade for at se os – også når vi er kommet med nye opgaver og systemer eller når vi har rykket for svar på det ene eller andet.
2025 var året hvor det nye hjemmesidesystem, ForaNet, blev rullet ud. Der blev taget godt imod det, selvom det er nyt, og derfor næsten med garanti irriterende på en ny måde. Jeres ildhu har gjort det muligt for os at sige, at alle de Fora foreninger, der brugte det gamle system, nu har fået nye hjemmesider. Tak for indsatsen til alle – foreninger, leverandører og medarbejdere ved alle skærme. Vi glæder os til, sammen, at nyde frugterne i form af glade brugere, kursister og deltagere til folkeoplysning hos Fora.
Det forløbne år tog mange frivillige og ansatte i Foras foreninger sig tid til at svare på serviceundersøgelsen. Stor tak for det! Resultaterne viste både stor tilfredshed, men der var også konstruktiv kritik og gode forslag til nye udfordringer, Fora kan kaste sig over. Svarerne har været, og vil blive ved med at være, meget vigtige som kompas, når fremtidens indsatser og aktiviteter skal udtænkes og føres ud i livet.
Af andre succeser vi glæder os over, I har bakket op om i 2025, tælles også det nu udelukkende digitale Fora Magasinet, som er blevet godt modtaget; projektet Gå til håndværk, der har givet os mulighed for at efterprøve om håndværk kan højne børns trivsel; og en vellykket deltagelse på Kulturmødet Mors, hvor vi var glade for at se en lang række nye og velkendte ansigter.
Tak for det engagement I har udøvet i 2025. Vi glæder os til at fortsætte samarbejdet i 2026 og ønsker jer alle en glædelig jul og et godt nytår.
