Foras styrelse og udvalg


Foras styrelse består af medlemsrepræsentanter samt en sekretariatsmedarbejder og
sekretariatslederen. Styrelsesmedlemmerne vælges til styrelsen for to år ad gangen.

Styrelsen nedsætter en række udvalg, der har hvert deres arbejdsområder. Alle Foras udvalg refererer til styrelsen. Desuden har udvalgene hver en medarbejder tilknyttet som sekretærer. 


Karen Maigaard
Formand for Fora

maigaardkaren5@gmail.com

Hans Grishauge
Næstformand for Fora, Fora København

hans.grishauge@fora.dk

Györgyi Csato
Styrelsesmedlem, Ishøj Daghøjskole

gyorgyi.csato@fora.dk

Chris McKay
Styrelsesmedlem, Nykøbing Falster Aftenskoler

chris.mckay@fora.dk

Lissi Kjær Christensen
Styrelsesmedlem, Ringkøbing Amts Husflid

lissi.christensen@fora.dk

Bent Kroghly
Styrelsesmedlem, Fora København

bent.kroghly@fora.dk

Finn Glibstrup
Styrelsesmedlem, Oksbøl Husflidsforening

finn.glibstrup@fora.dk

Rut Jørgensen
Styrelsesmedlem, Visborg Husflid

rut.jorgensen@fora.dk

Alexandra Popa
Styrelsesmedlem, Fora Hvidovre

alexandra.popa@fora.dk

Karoline Friis
Styrelsesmedlem, Midtfyns Husflid

karoline.friis@fora.dk

Pernille Roth
Styrelsesmedlem, FO-Aarhus

pernille.roth@fora.dk

Anna Kolind
Repræsentant for kollektivt medlem (Radikale Venstre)

anna.kolind@fora.dk

Torben Dreier
Repræsentant for stor skole (FO-Aarhus)

torben.dreier@fora.dk

Jakob Olsen
Styrelsesmedlem, Akademiet

Info@akademiet.org

Janne Norfast
Styrelsesmedlem, Hedens Husflid

norfast@mail.dk

Maj Ingemann-Molden
Styrelsesmedlem, FOKUS

maj@yogahusetaalborg.dk

Henriette Corvinius Andersen
Foreningskonsulent

henriette@fora.dk

telefon: 36 93 26 24

Bernhard Trier Frederiksen
Sekretariatsleder Sekretær for styrelsen

bernhard@fora.dk

Niels Nørlem
Styrelsessuppleant, VERA skole for kunst & design

niels@veraskole.dk

Jette Bach
Styrelsessuppleant, FO-Aarhus

jb@fo-aarhus.dk